Zdravotné riziká smart hodiniek? V ich remienkoch našli vysoké koncentrácie nebezpečných látok

Zdravotné riziká smart hodiniek? V ich remienkoch našli vysoké koncentrácie nebezpečných látok

07. 01. 2025

Inteligentné hodinky a smart náramky sú skvelými pomocníkmi, ktoré si mnohí z nás našli aj pod vianočným stromčekom. Dokážu merať kroky, spálené kalórie, spánok či rôzne športy. Podľa štúdie z Univerzity Notre Dame v americkej Indiane by sme však pri rozhodovaní nad novým modelom mali brať ohľad nielen na kvalitu samotných hodiniek, ale aj remienkov, ktoré obsahujú v balení.

Výskum totiž odhalili, že niekoľko populárnych výrobcov predáva hodinky s remienkami, ktoré obsahujú vysoké hladiny potenciálne nebezpečných chemikálií. 

Znepokojujúca štúdia

Nová štúdia zistila znepokojujúco vysoké hladiny kyseliny perfluórhexánovej v remienkoch hodiniek, ktoré používatelia bežne nosia na zápästí a je tak dlhodobo v kontakte s ichpokožkou.

Túto chemikáliu radíme medzi polyfluórakylové látky (skrátene PFAS), ktoré sa vyrábajú už od 40. rokov minulého storočia. Sú známe svojou odolnosťou voči vode a oleju, vďaka čomu našli široké využitie. PFAS však patria medzi tzv. večné chemikálie s potencionálnym hromadením sa v krvi a sú schopné ovplyvniť endokrinný systém, hladiny hormónov a funkciu štítnej žľazy.

V súčasnosti síce prebiehajú snahy o nájdenie spôsobov, ako tieto látky z bežného života odstrániť, sú totiž spájané so širokou škálou zdravotných problémov – vrátane neplodnosti, rakoviny či cukrovky.

Obľúbené značky nedopadli najlepšie

V rámci štúdie výskumníci otestovali 22 rôznych remienkov od obľúbených výrobcov ako napríklad Google, Apple, Fitbit, Samsung a podobne. Testy boli vykonané na 20 druhov PFAS. Spomínaná kyselina perfluórhexánová sa našla až v deviatich z nich. Viac ak jej prítomnosť však vedcov znepokojuje jej koncentrácia.

Je pravdou, že táto látka sa bežne nachádza aj v make-upoch či šampónoch, ktoré sa ľudskej pokožky dotýkajú tiež, no tam je to približne v 4-krát menšej koncentrácii. Naopak, jeden z testovacích remienkov mal dokonca až 80-krát vyššiu koncentráciu kyseliny perfluórhexánovej než je bežný priemer.

Výskumníci presné čísla pre konkrétne značky nezverejnili, výsledky však teoreticky môžu byť ešte horšie v prípade, že by testovaniu podrobili rôzne neznačkové náramky a remienky, ktoré množstvo používateľov nosí ako alternatívu k tým oficiálnym.

Zdielať článok