Vezme nám umelá inteligencia prácu a čo sa stane, ak sa dostane do nesprávnych rúk? Odpovedá odborník na AI

Vezme nám umelá inteligencia prácu a čo sa stane, ak sa dostane do nesprávnych rúk? Odpovedá odborník na AI

10. 10. 2024

Umelá inteligencia dnes mení spôsob, akým pracujeme, komunikujeme a žijeme. Zďaleka nejde len o generatívnu AI v podobe ChatGPT či nástroj na generovanie obrázkov z prostého textu.

Vo veľkých technologických spoločnostiach poháňa softvér na strojové učenie a analyzuje dáta v objemoch, ktoré si bežný človek nevie ani predstaviť. AI neustále zlepšuje napríklad autonómne vozidlá a uvažuje sa dokonca aj o možnosti, kedy by namiesto klasických seriálov dostával každý z nás obsah presne na mieru, podľa našich preferencií, pokojne aj s vlastnou podobizňou namiesto tváre hlavného hrdinu.

Prirodzene teda vznikajú aj rôzne obavy, napríklad z deep fake videí. O umelej inteligencii sme sa porozprávali s copywriterom Tomášom Klasom, ktorý je v tejto téme ako doma a AI používa na dennej báze.

Myslíte si, že mladí ľudia majú vďaka tomu, že vyrastajú s počítačmi a smartfónmi, v porovnaní so staršou generáciou výhodu? Ovplyvňuje to ich schopnosť adaptovať sa na nové nástroje, ako napríklad umelá inteligencia?

Povedal by som, že je to prirodzený jav. Čím je človek starší, tým horšie reaguje na zmeny a ťažšie sa prispôsobuje novým technológiám a inováciám. Ako predstaviteľ Gen Z však môžem povedať, že konkrétne naša generácia sa stretáva so zmenami a inováciami celý život a je to pre nás prirodzená vec.

Môj prvý telefón bol tlačidlový, následne som dostal prvú „dotykovú“ Nokiu, ktorá však reagovala viac na stlačenie, než dotyk. Až potom prišli skutočné smartfóny. Keď prišiel niektorý zo spolužiakov do triedy s novým mobilom, všetci sme sa išli pozrieť a boli zvedaví, čo všetko to dokáže.

Narodili sme sa v dobe, kedy sa internet stal verejne prístupný a doslova sme s ním vyrastali. Pár rokov na to prišli prvé sociálne siete. Na Facebook som sa zaregistroval v roku 2013, keď tam ešte „nič nebolo“ a o dva roky na to ma kamarát presvedčil stiahnuť si Instagram a učil ma, ako a aké hashtagy tam mám pridať. A nakoniec len nedávno sme všetci počas pandémie nabehli na TikTok.

K ChatGPT som sa dostal pred dvoma rokmi, keď mi počas môjho Erasmu v Španielsku vysvetľoval spolubývajúci z Nemecka, že existuje nástroj, ktorý za mňa dokáže napísať esej do školy. Vtedy ešte fungoval na princípe, ako keď za vás Google doplní vetu po prvom slove pri vyhľadávaní. Ani výsledný text za moc nestál, no aj tak som bol z toho v úžase.

Ktorá AI z bežne dostupných nástrojov na generovanie takýchto textov (ChatGPT, Gemini, Copilot atď...) je podľa vás najlepšia?

Záleží od konkrétnej situácie. Všetky tieto AI modely súperia hlavne v dvoch kategóriách – ktorý z nich bude výkonnejší a teda bude podávať lepšie výsledky, a ako dobre ho firma, ktorá ho vytvorila, dokáže zasadiť do našich bežných životov.

Copilot od Microsoftu nájdete hlavne v pracovnej sfére, v nástrojoch ako Teams, Word, Excel, PowerPoint alebo Outlook. Dokonca v niektorých novších notebookoch nájdete samostatné tlačidlo na spustenie Copilota, ktorý je v notebooku priamo integrovaný.

Gemini od Googlu sme mohli vidieť priamo pri vyhľadávaní, kedy zosumarizoval nájdené články a rovno vám ponúkol odpoveď na vašu otázku, bez toho, aby ste ich museli otvárať. Aj keď túto funkciu museli kvôli problémom pozastaviť, onedlho ju pri “googlení” budeme môcť nájsť znovu. Gemini nájdeme aj v Google Docs/Sheets/Slides a po novom aj v rôznych Android telefónoch, kde si s ním môžete písať v rámci Správ.

ChatGPT je momentálne najlepší AI model z hľadiska výkonnosti a kvality odpovedí. Viete ho využívať vo webovom prehliadači alebo si ho stiahnuť ako aplikáciu. Aj keď zatiaľ nemá toľko prepojení ako iné modely, ide o najznámejší a najvyužívanejší nástroj. Nedávno sa im dokonca podarilo dohodnúť s firmou Apple a v najnovšej verzii iOS je integrovaný v rámci asistenta Siri .

Ako konkrétne pracujete s AI vy? Napíše za vás celý článok alebo ju využívate na generovanie nápadov, prípadne iným spôsobom?

V rámci našej reklamnej agentúry využívame rôzne AI nástroje na rôzne účely. Vždy záleží od konkrétnej kampane a cieľa, ktorý chceme dosiahnuť. Od písania textov, cez tvorbu obrázkov a videí, až po preklady a vyhľadávanie.

Napríklad v našej kampani „Pamätník obetiam hybridnej vojny“ pre Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku sme využili AI na vytvorenie obrázku a následne 3D modelu pamätníka, ktorý sme nahrali na Instagram ako filter a ľudia sa s ním mohli odfotiť a umiestniť ho do každého kúta Slovenska.

Na všetko, čo sa týka práce s textami, využívame práve ChatGPT, keďže skvele dokáže pochopiť aj zložité zadanie a pracovať s veľa zdrojmi. Viete pomocou neho vytvárať aj obrázky, no na to preferujeme Midjourney, nástroj na generovanie skutočne realistických fotografií a vizuálov. Pokiaľ chcete vytvárať videá alebo rozpohybovať statické obrázky, momentálne najlepším nástrojom je na to Runway.

Toto sú tie najznámejšie a najviac využívané. Nástrojov je však niekoľko a stále pribúdajú nové, treba si teda nájsť to, čo vyhovuje vám.

Myslíte si, že používanie AI v kreatívnych procesoch spôsobuje stratu "ľudského dotyku" alebo individuality? Chýba výsledkom z AI humor, osobný štýl alebo niečo iné, čo je pre ľudí prirodzené?

Určite áno. ChatGPT vám na prvý pohľad dokáže kvalitne zosumarizovať dôležité body z dlhého textu, vytvoriť krátky článok alebo popis k príspevku. Ak s ním však pracujete viac, zistíte, že má svoj určitý štýl písania, ktorým píše stále. Tieto texty sú často generické a nemajú nič originálne, čo by dokázalo osloviť.

A pokiaľ pracujete v reklamnej agentúre, nemôžete si dovoliť byť generický a neoriginálny. Nefunguje to teda tak, že zadanie od klienta prekopírujem do ChatGPT a idem si spraviť kávu. Viem si však pomocou neho pomôcť.

Skvele sa dá využiť pri brainstormingu, kedy mi už nič nové nenapadá a neviem, ako inak by sa dalo na problém pozrieť. Vtedy si nápady začnem otáčať s ChatGPT a uvidím, kam nás táto diskusia zavedie.

ChatGPT, Gemini alebo Copilot si môžete predstaviť ako stážistu, ktorý sa u vás zaúča. Veľa vecí popletie, nespraví poriadne alebo vôbec a všetko po ňom musíte kontrolovať, no na konci dňa vám aj tak pomohol a ušetril dosť času.

Ako vnímate obavy ľudí z toho, že nás AI nahradí? Dokáže nás vlastne plnohodnotne nahradiť? Čomu sa ľudia budú venovať potom?

Odkedy sa venujem umelej inteligencii, túto otázky dostávam často. Väčšinou odpovedám: „Záleží“.

Uvediem príklad: Keď vznikol fotoaparát, prišli maliari o prácu? Nie, vznikol impresionizmus – maliari začali do svojich diel vkladať nielen to čo vidia, ale aj to, čo cítia. Keď vznikol Shutterstock, prišli fotografi o prácu? Nie, namiesto toho začali fotiť viac umeleckejšie a štylizované fotografie, kde ukazujú svoj talent. Historicky, každá takáto zmena ukončila niektoré pracovné miesta, no namiesto nich vytvorila nové.

Stroj, ktorý nahradí manuálnu prácu, musí niekto operovať, niekto naprogramovať a niekto vyrobiť. Rovnako je to aj s AI – vizuály, ktoré by doteraz musel grafik prácne vyrábať, si zrazu vie ten istý grafik vygenerovať a následne upraviť podľa svojej preferencie. To znamená, že jeho práca zrazu nabrala nový rozmer a vie sa posunúť ešte ďalej.

Ak sa však v budúcnosti dostaneme do bodu, kedy nás AI kompletne nahradí a všetko za nás budú robiť stroje, budeme sa tomu musieť vedieť prispôsobiť a zrazu si vyplniť všetok ten voľný čas. Osobne si to predstavujem ako takú utópiu, kedy máme všetci niekoľko voľnočasových aktivít a krúžkov – počas dňa hrám doobeda s partiou karty, následne si idem s inou partiou zacvičiť, potom mám kurz maľovania a večer idem s priateľkou do kina. A ďalší deň zas inak.

Aká je budúcnosť práce s umelou inteligenciou? Stane sa štandardom pre všetkých profesionálov alebo sa len niektoré procesy viac digitalizujú?

Momentálne už viac ako 40 % firiem globálne využíva v svojich procesoch umelú inteligenciu a tento trend bude pravdepodobne len stúpať. Či sa to stane bežným štandardom, uvidíme v najbližších rokoch. Určite je to niečo, čomu by sme mali ísť naproti a integrovať to do našej práce. Kam nás to zavedie a aké ďalšie technológie môžeme očakávať, sám neviem povedať.

Čo si myslíte o problémoch spojených s dezinformáciami a fake videami, ktoré môže AI potenciálne rozširovať?

Toto je veľký problém a reálna hrozba, ktorú môže umelá inteligencia v nesprávnych rukách predstavovať. O to viac pri aktuálnej integrácii AI do telefónov, kedy má k vytváraniu falošných správ a fotiek prístup naozaj každý.

Toto sa dá riešiť jedine správnou reguláciou a tlačením na politikov a korporácie, aby bol obsah tvorený umelou inteligenciou označovaný a tlakom na integráciu softvérov, ktoré dokážu tento obsah, hlavne na sociálnych sieťach, rozoznať.

Sdílet článek