Inteligentné budovy šetria peniaze, dokážu však aj zabrániť blackoutom
Inteligentné budovy svojim obyvateľom prinášajú zvýšený komfort, benefity sa však môžu prejaviť aj na úspore energií, píše theenergymix.com.
Energetická spotreba budov dnes predstavuje jeden z najväčších environmentálnych a ekonomických problémov. Podľa dostupných údajov sú práve budovy zodpovedné až za 30 % celkovej globálnej spotreby energie, pričom ich podiel na spotrebe elektriny dosahuje dokonca viac ako 55 %.
Tento fakt zároveň prispieva k produkcii skleníkových plynov, ktoré urýchľujú globálne otepľovanie.
S rastúcimi cenami energií a zvyšujúcimi sa nárokmi na ekologickosť a efektívnosť rastie potreba zavádzať nové, inovatívne riešenia.
Jedným z takýchto riešení sú tepelné čerpadlá. Ich výhodou je, že dokážu efektívne využívať energiu z obnoviteľných zdrojov ako je odpadová voda alebo vzduch, a tým výrazne znižujú potrebu primárnej energie.
Tepelné čerpadlá fungujú na jednoduchom princípe. Získavajú energiu z okolia – z odpadového vzduchu, vody alebo dokonca pôdy – a premieňajú ju na teplo, ktoré možno následne využiť na vykurovanie alebo ohrev vody. Inovatívne systémy využívajú napríklad aj kanalizačnú vodu či odvetrávaný vzduch z budov. Toto teplo, ktoré by inak unikalo do okolia, je zachytené a pretransformované na energiu, ktorá je využiteľná v bežnom chode budovy. Vďaka takémuto systému môže budova fungovať omnoho efektívnejšie a ušetriť výrazné množstvo energie.
V ideálnom prípade táto technológia spotrebúva energiu len na vyrovnanie rozdielu medzi odoberanou a želanou teplotou, nie celú energiu na ohrev vody napríklad v radiátoroch či podlahovou kúrení “z nuly”.
Jednou z možností, ako implementovať takéto riešenia, je využitie modulárnych systémov riadenia, aké ponúka napríklad Siemens so svojím systémom Simatic ET200SP.
Vďaka svojej flexibilite dokáže riadiť a monitorovať niekoľko čerpadiel, ventilátorov, snímačov teplôt a tlaku, pričom zabezpečuje maximálnu účinnosť celého systému. Moderné riadiace systémy navyše umožňujú vzdialený prístup, čo znamená, že je možné monitorovať a optimalizovať prevádzku kedykoľvek a odkiaľkoľvek.
Implementácia takýchto riešení môže mať obrovský dopad na energetickú spotrebu a ekologickú stopu budov. V súčasnej situácii, keď ceny energií rastú a dostupnosť niektorých zdrojov ako napríklad zemného plynu je otázna, je potrebné hľadať nové, ekologické a udržateľné spôsoby, ako zabezpečiť komfort a energetickú efektivitu.
Tepelné čerpadlá predstavujú jednu z najlepších možností, ako to dosiahnuť, a s príchodom nových technológií môžu priniesť ešte vyššiu efektivitu a spoľahlivosť. Prechod na tieto technológie môže byť nevyhnutným aj v súvislosti s plnením cieľov v oblasti klimatickej neutrality.