Stavebníctvo budúcnosti: Tento robot dokáže sám postaviť trojposchodový dom
26. 07. 2024
Tak, ako každý iný sektor, aj stavebníctvo sa neustále modernizuje. Kedysi najmä ručnú prácu dnes čoraz viac nahrádzajú pokročilé mechanizmy, vďaka čomu je dnes možné napríklad bežný rodinný dom postaviť za zlomok času.
Navyše, aj v tomto odvetví už ručné ukladanie tehál či liatie betónu nahrádzajú roboty, píše New Atlas. V najbližšej budúcnosti by sa o ďalšiu revolúciu mohol postarať napríklad robot s názvom Hadrian X.
Ide o robotický nákladný automobil vybavený teleskopickým ramenom s dĺžkou až 32 metrov.
Spoločnosť FBR má dlhoročné skúsenosti
Vozidlo so zaujímavým názvom bolo vyvinuté austrálskou spoločnosťou FBR, ktorá sa zaoberá robotikou a od roku 2005 má dlhoročné skúsenosti.
Prvý prototyp vozidla bol predstavený už v roku 2015 a za dva dni dokázal postaviť celý dom. Najnovší model dokáže pri maximálnej rýchlosti uložiť až 500 murovacích blokov za hodinu.
Hadrian X postaví aj trojposchodový dom
Princíp je pomerne jednoduchý. Vozidlo sa najskôr musí naložiť paletou blokov a potom sa pustí do práce. Každý blok sa potom skĺzne po ramene, natrie sa rýchloschnúcim stavebným lepidlom a na svoje miesto ho umiestni variabilná hlava na konci ramena.
A keďže je rameno poriadne dlhé, tento stroj bez problémov zvládne postaviť aj trojposchodové stavby. Na rozdiel od bežných robotníkov môže pracovať neustále, nepotrebuje spať a nevadí mu ani nepriaznivé počasie.
Zariadenie teraz musí absolvovať skúšku akceptácie na prevádzke vo Fort Myers na Floride, kde môže ukázať všetky svoje schopnosti. Ak pôjde všetko podľa predpokladov, Hadrian X v rámci demonštračného programu postaví 5 až 10 jednopodlažných domov.
Ak sa Hadrian X osvedčí, spoločnosť FBR má už prakticky na stole zákazku až na 300 kusov robotov. Tie môžu byť v budúcnosti využité na postavenie nielen domov, ale aj celých mestských častí.
Klimatické zmeny sa stávajú čoraz naliehavejšou globálnou témou a firmy po celom celom svete musia ciele udržateľnosti implementovať do svojich obchodných stratégií.
Predstavovať si prínos AI v pracovnom prostredí len na úrovni ChatGPT či iných nástrojov generatívnej umelej inteligencie, ktoré nám dokážu sumarizovať prezentácie či pomáhať s tvorbou textov, by bolo veľkou chybou.
Nádej pre slovenských pacientov prináša digitálny PET/CT skener Biograph Vision, ktorý patrí k absolútnej špičke v diagnostike práve onkologických ochorení a predstavuje významný pokrok v medicínskej zobrazovacej technológii.