Umelá inteligencia sa rýchlo rozvíja a jej vplyv sa čoraz viac prejavuje aj v stavebnom sektore. AI ho pritom môže transformovať prakticky celý – od fázy návrhu až po samotnú výstavbu budov.
Ak platí, že najznámejší a najobľúbenejší AI nástroj ChatGPT používame na automatizáciu monotónnych úloh, také isté využitie môže mať umelá inteligencia aj v stavebníctve. Zamestnanci sa vďaka nej budú môcť sústrediť sa na kreatívnejšie a strategické aspekty svojej práce.
Poháňať však má aj manažmentu. Odborníci totiž predpokladajú, že môže vyrovnať šance medzi veľkými a malými stavebnými spoločnosťami.
Umelá inteligencia nemá ľudí vyhadzovať. Prichádza tam, kde robiť nechcú
Tech Radar uvádza, že nedávna správa spoločnosti známeho výrobcu softvéru na tvorbu stavebných a architektonických výkresov Autodesk zistila, že dôvera firiem v AI rastie, pričom takmer dve tretiny firiem umelú inteligenciu už začlenili, alebo sa na to chystajú.
Základom pre úspešné využívanie AI sú však kvalitné a dostupné dáta. Platí, že čím viac informácií umelá inteligencia má, tým lepšie výsledky z nej firmy dostanú.
Umelá inteligencia navyše podľa všetkého ľudí zo stavebníctva nenahrádza, ale skôr vypĺňa nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a upadajúci záujem o túto profesiu. Podľa Rady pre odbornú prípravu v stavebníctve (CITB) minulý rok vo Veľkej Británii v sektore začalo pracovať 200 000 nových pracovníkov, no odišlo ich až 210 000, čo predstavuje jasnú čistú stratu talentov.
Potenciál AI je síce veľký, no stavebný priemysel čelí výzvam pri jej implementácii. Zo správy audítorskej spoločnosti Deloitte vyplýva, že 43 % stavebných spoločností ukladá svoje údaje na príliš veľa rôznych platforiem, čo vedie k ťažkostiam pri integrácii a analýze dát.
Problémom je aj konzervatívny prístup a všeobecný odpor k zmenám v stavebníctve, hoci niektoré sa zdajú ako logické. Ide totiž o sektor, kde môžu mať aj tie najmenšie chyby obrovské dôsledky. Práve preto sa firmy a experti neradi odkláňajú od známych a overených spôsobov práce.