Klimatické zmeny prinášajú prívalové dažde a záplavy aj v Európe. Iné krajiny s nimi majú skúsenosti už dlhšie. Napríklad Bangladéš každoročne bojuje so záplavami najmä počas sezóny monzúnov. Najhoršie je to v mesiacoch jún až september. Krajina sa nachádza v delte veľkých riek Ganda, Brahmaputra a Meghna a všetko to umocňuje topenie sa snehu v Himalájach.
Až 80 % územia krajiny trpí častými záplavami
Ako záplavová oblasť je klasifikovaných až 80 % územia krajiny, na ktorej žije pre približne 170 miliónov obyvateľov.
Situáciu by čiastočne mohol vyriešiť malý a lacný domček s názvom Khudi Bari. Navrhnutý bol tak, aby ponúkal bezpečný a cenovo dostupný domov, ktorý sa dokáže prispôsobiť týmto náročným podmienkam.
Domček vytvorila bangladéšska architektka Marina Tabassum v spolupráci s inžiniermi z AKT II. Jeho hlavnou výhodou je to, že nielenže nemá základy, ale samotný je zdvihnutý nad zem a prístup dovnútra je len po rebríku. Pri navrhovaní sa dbalo na to, aby bol ľahko zostaviteľný, rozoberateľný a premiestniteľný na nové miesto bez akýchkoľvek špeciálnych nástrojov.
Naozaj maličký domček
Portál Newatlas uvádza, že domček je vyrobený z bambusu a recyklovaného hliníka. Ponúka obývateľnú plochu od 5,95 do 13,4 m2. Ponúka jednu miestnosť, pod ktorou je ale v prípade potreby priestor na rozšírenie obytného priestoru.
Pri bežnom pohľade vyzerá ako menšia chata, ktorej chýba prvé poschodie. Aktuálny model domu je momentálne nainštalovaný v areáli Vitra Campus v Nemecku, no v Bangladéši už bolo rozmiestnených viac ako 100 takýchto domčekov.
Nestojí ani 500 eur
Domy boli postavené v takzvaných charoch (pevnina vyrobená z bahna a piesku) a okrem tímu Mariny Tabassum sa na výstavbe podieľali aj humanitné organizácie a komunitné skupiny. Ďalšie domčeky by mali pribudnúť už čoskoro.
Presná cena domčeka nie je známa. V časoch, kedy išlo len o prototyp, sa však skloňovala suma 300 libier (približne 355 eur) a prebiehali snahy o ďalšie zníženie výrobných nákladov.