Inteligentné budovy šetria peniaze, dokážu však aj zabrániť blackoutom

Inteligentné budovy šetria peniaze, dokážu však aj zabrániť blackoutom

26. 10. 2024

Inteligentné budovy svojim obyvateľom prinášajú zvýšený komfort, benefity sa však môžu prejaviť aj na úspore energií, píše theenergymix.com.

Softvér, ktorý optimalizuje vykurovanie, vetranie a klimatizáciu dokáže podľa štúdií dokáže ušetriť 15 až 30 % spotreby energií v budovách, čo vedie k 10 až 15 % úspore financií obyvateľov a nájomcov týchto budov.

Časť týchto šetrení  je, podľa očakávaní, dosiahnuť' napríklad automatickým vypínaním klimatizácie v neobsadených miestnostiach alebo aj zaťahovaním vonkajších žalúzií v časoch, kedy na presklené časti budovy svieti slnko. Ďalšia optimalizácia sa však dá dosiahnuť aj správnym načasovaním jednotlivých dopytov budovy po energiách na časy, kedy sú spotové dodávky elektriny lacnejšie.

Americké Ministerstvo energetiky dokonca zaviedlo termín “budova interaktívna so sieťou”. Ten opisuje budovy, ktoré kombinujú opatrenia energetickej efektívnosti a flexibility zaťaženia – čo znamená, že môžu prispôsobiť svoju spotrebu tak, aby zodpovedala časom, kedy je energia najlacnejšia.

Výrazné  zníženie nákladov aj záchrana pred blackoutom

Rôzne štúdie hovoria o tom, že inteligentné budovy by mohli znížiť náklady na energie o 100 miliárd dolárov ročne do roku 2030.

Dôležité je tiež spomenúť, že zníženie spotreby bolo v prípade tohto modelového príkladu dosiahnuté bez toho, aby to ovplyvnilo komfort obyvateľov.

Kľúčovým prvkom je aj tzv. riadenie dopytu. Kým klasické energetické siete v bežných budovách nedokážu pracovať s údajmi o výrobe a spotrebe elektriny, počas špičiek bývajú ohrozené výpadkami – najmä v lete, kedy je potreba klimatizovania a iných nárazových odberov elektriny mimoriadne vysoká.

Moderné smart budovy však dokážu dopyt po chladení alebo nabíjaní elektromobilov v podzemných parkoviskách regulovať a “odložiť” na neskôr – nielen na časy, kedy je elektrina lacnejšia, ale aj na časy mimo energetických špičiek.

 

Zdielať článok