Ako udržať byt či kanceláriu svetlú, ale chladnú? Pomôže nový materiál pre okná

Ako udržať byt či kanceláriu svetlú, ale chladnú? Pomôže nový materiál pre okná

07. 06. 2024

Každý chce mať svoju domácnosť či kanceláriu dobre presvetlenú. Stavebníci sú navyše potrebné dodržiavať aj príslušné normy. Obyčajné okná síce miestnosť spoľahlivo rozjasnia, no zároveň prepúšťajú aj veľký objem tepla. Ďalším ich nedostatkom je, že bez závesov či žalúzií nezaručia dostatočné súkromie.

Ako informuje New Atlas, prichádza nový meta materiál, ktorý dokáže zostať priechodným pre svetlo, no dodať aj súkromie a dokonca ochladzovať miestnosť. Podľa dostupných správ sa navyše automaticky čistí.

Ide o mikrofotonický multifunkčný meta materiál na báze polyméru a dá sa nalepiť na prakticky akékoľvek bežné sklo. Svoje špeciálne vlastnosti získava za pomoci mikroskopickej štruktúry povrchu, na ktorom je vyrytý vzor pyramíd. Každá z týchto pyramíd má šírku len 10 mikrometrov.

Maximálna priehľadnosť pri zachovaní súkromia

Miniatúrne pyramídy majú za úlohu rozptyľovať svetlo, ktoré na ne dopadá. Rozptýlia až 73 % svetla, čo materiálu dodáva matný vzhľad. Zaujímavé je, že napriek tomuto všetkému je materiál priehľadnejší ako bežné sklo. Konkrétne dáta hovoria o priehľadnosti je na úrovni až 95 %, zatiaľ čo bežného skla má približne 91 %.

“Keď sa materiál používa na strechách a stenách, vytvára svetlé, a zároveň súkromie chrániace vnútorné priestory pre prácu aj bývanie,” povedal Gan Huang, hlavný autor štúdie.

Rôzne možnosti využitia

V skleníkoch by zas vyššia priepustnosť svetla mohla pomôcť k rýchlejšiemu rastu plodín a účinnejšej fotosyntéze, a to až o 9 percent.

Jednou z najlepších vlastností materiálu je schopnosť odrážať teplo, ktoré naň dopadá zo slnečného žiarenia, takže interiér sa vďaka tomu neprehrieva. V lete to môže priniesť nižšie náklady na energie, pretože klimatizácia nemusí pracovať na plné obrátky. Test ukázal, že dokáže udržať miestnosť až o 6 °C chladnejšiu než je teplota vzduchu v exteriéri.

Navyše podľa autorou štúdie je toto riešenie ľahko škálovateľné a je možné ho bez problémov integrovať do plánov výstavby budov šetrných k životnému prostrediu.

Zdielať článok