AI vo vrecku: Ako dostať umelú inteligenciu do vášho mobilu?

AI vo vrecku: Ako dostať umelú inteligenciu do vášho mobilu?

17. 12. 2024

Technológie napredujú neuveriteľným tempom a umelá inteligencia už nie len témou sci-fi filmov. Naopak, vďaka jej integrácii do bežne predávaných smartfónov sa stala bežnou súčasťou našich životov. Ak ju budete využívať správne, dokáže vám ušetriť množstvo času a pomôcť s viacerými aspektmi života.

Prvým krokom je stiahnutie AI aplikácie priamo z oficiálneho obchodu. Či už ide o App Store pre Apple alebo Google Play pre Androidy. Dajte si však pozor, aby ste si stiahli vždy tú originálnu. V obchodoch totiž koluje množstvo alternatív s reklamami alebo snahou presvedčiť vás na platenie predplatného.

ChatGPT - Oficiálna aplikácia od OpenAI poskytuje prístup k pokročilému jazykovému modulu, ktorý vám pomôže s písaním textov, prekladmi, riešením úloh či generovaním nápadov.

Copilot - Aplikácia  priamo od Microsoftu, ktorá je o niečo lepšia v zdrojovaní odkazov. Dokáže tiež písať e-maily, vytvárať tabuľky alebo pomôcť pri práci s dokumentmi.

AI je už aj súčasťou smartfónov s Androidom

Niektoré najnovšie Androidy majú priamo v operačnom systéme predinštalovaný nástroj s názvom Gemini, prípadne si ho môžete stiahnuť ako samostatnú aplikáciu.

Ak ho výrobca hlbšie integroval do operačného systému, bude vám pomáhať napríklad aj pri fotografovaní a následnom post-processingu záberov. Veľmi obľúbené sa stali napríklad pokročilé nástroje na úpravu fotografií – spomenúť môžeme “Čarovný zmizík” v aplikácii Google Fotky, ktorý dokáže z fotografie vymazať nežiadúce objekty (predmety alebo osoby) tak, ako by to robil profesionálny grafik a aby záber vyzeral presne podľa vašich predstáv.

Čo všetko dokáže AI v mobile?

Texty a odpovede: Potrebujete napísať e-mail, správu alebo esej do školy? AI vám to uľahčí.
 

Preklady: Zabudnite na komplikované slovníky. AI aplikácie prekladajú celé vety aj s kontextom.

Zjednodušenie plánovania: Vytvorte si harmonogram dňa, nákupný zoznam, jedálniček na celý týždeň alebo plán na cestu za pár sekúnd.

Fotografie a úpravy: Aplikácie vám pomôžu s úpravou a retušovaním obrázkov priamo v mobile.

Hlasové ovládanie: Ak je AI integrovaná priamo do systému, dokáže rozpoznať hlasové pokyny aj v slovenčine a vyhľadávať vo vašich e-mailoch, SMS-kách alebo zozname kontaktov aj s kontextom – napríklad “Zobraz mi poslednú správu od XY”. 

Umelá inteligencia a Apple 

Na AI integrovanú priamo do systému sa tešili aj majitelia najnovších iPhonov. Bohužiaľ, tieto funkcie zatiaľ na našom území dostupné nie sú. Kvôli reguláciám Európskej únie zatiaľ v našom regióne zostávame bez Apple Inteligence a počkať si bude treba až do budúceho roka. Apple teda rozhodne nenapĺňa vysoké očakávania, ktoré naznačoval pri svojich prezentáciách z polovice tohto roka.

Na druhej strane, nič vám nebráni do systému iOS nainštalovať jednu z vyššie spomínaných aplikácií, prípadne iný AI nástroj a využívať jeho výhody aspoň na tvorbu textov či úpravu obrázkov..

Majitelia počítačov s macOS si už prvky umelej inteligencie môžu vyskúšať aspoň po prepnutí svojho počítača do angličtiny, no aj tak platí, že v jablčných počítačoch toho AI zatiaľ veľa nedokáže. Za pozornosť stojí aspoň sumarizácia obsahu e-mailov či iných notifikácií určite stojí za pozornosť.

Zdielať článok